از محلی ها بپرسیم یا به نقشه اطمینان کنیم؟ بهترین راه مسیریابی کدام است؟

قرار است به یک مکان جدید بروید و از قبل مطالعات و شنیده هایی درباره آن محل داشته اید. یک گوشی هوشمند خوب نیز در اختیار دارید که می توانید نقشه های مورد نیاز را روی آن ریخته و تخمینی از مسیری که باید طی کنید داشته باشید. پس از انجام بررسی ها تصمیم می گیرید از یکی دو نفر محلی هم سوال کنید تا با خیال راحتتر سفر خود را آغاز کنید. اما آنچه در جواب از افراد دور و بر میشنوید با آنچه برآورده کرده اید بسیار متفاوت است! چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟!

واقعیت این است که گاهی اوقات افراد محلی در بیان واقعیات اغراق می کنند و از دید خودشان به سوال پاسخ می دهند. برای مثال یک مسیر ده کیلومتری در یک منطقه ممکن است مسافتی بسیار عادی و کوتاه به نظر برسد، اما همین مسیر برای کسی که از کشوری دیگر آمده، بسیار طولانی باشد! به همین خاطر در زمان آدرس پرسیدن ممکن است بشنوید “یه قدم راهه!” و در نهایت ببینید که چند دقیقه ای با ماشین در حال رانندگی هستید تا به مکان مورد نظر برسید!

همین مسئله در مورد مسیر های طولانی تر نیز رخ می دهد. در سفری که با پارک ملی Yosemite داشتم، همسفرمان از ایتالیا از دیگر مسافران حاضر در آنجا درباره زمان مورد نیاز برای رسیدن به لاس وگاس و سپس گرند کنیون (Grand Canyon) می پرسید و هر کسی یک مقدار زمان را برای رسیدن به مقصد اعلام میکرد. با این حال نقشه هایی که در گوشی موبایلم ذخیره کرده بودم حرف دیگری می زدند و با توجه به مسافتی در حدود 600 کیلومتر تا لاس وگاس و همچنین نوع جاده و محدودیت های سرعت موجود، بسیاری از زمان های گفته شده از سوی افراد حاضر در Yosemite را رد میکرد.

اما یکی از افراد حاضر در Yosemite یک نصیحت خوب به من کرد و آن خرید یک نقشه کاغذی و همراه داشتن آن در طول سفر بود (زیرا در بسیاری از نقاط امکان استفاده از ارتباط دیتای گوشی و دسترسی به اینترنت وجود نداشت). این نصیحت بسیار برایمان مفید بود. زیرا در یک نقشه کاغذی کامل که مسیر ها را به خوبی به تصویر کشیده، اغلب مسافت بین نقاط مختلف نیز ذکر شده و بدین ترتیب تصوری بهتر از مسافت و اینکه چه میزان زمان برای رسیدن به مقصد نیاز است ارائه می دهد.

در نهایت می توانم بگویم خرید یک نقشه کاغذی، افراد محلی (البته کسانی که آگاه هستند و نه هر کسی که در مسیر میبینید!) و گوشی هوشمند شما که از قبل نقشه ها را روی آن ذخیره کرده اید، ترکیبی عالی برای مسیریابی در یک سفر خوب و ایمن و بهینه به شمار می آیند.

1 Comment

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: