راهنمای سفر را کنار بگذارید و خودتان اطراف را تجربه کنید!

تجربه شخصی از سفر

البته منظورم از این تیتر زیر سوال بردن راهنمای سفر، کتاب ها و مقالات مختلف و همچنین نرم افزارهای کمک برای گشت و گذار نیست. خود من یکی از طرفداران و استفاده کنندگان از انواع راهنماها و نرم افزارها هستم. اشاره من در این مقاله به این مسئله است که در کنار انواع اطلاعات خوبی که این ابزارها در اختیار ما می گذارند، در مقابل ممکن است روی تجربه ما از محیط نیز اثر گذاشته و محدودیتهایی برایمان ایجاد کنند.

زمانی که به یک شهر شناخته شده سفر می کنید، راهنمای سفر به شما می گوید که مکان های مشهور کدام ها هستند، چگونه باید به آن ها برسید و حتی تصاویر آن چه قرار است با آن روبرو شوید را نیز در اختیارتان می گذارد. قطعا این روال هیچ ایرادی ندارد و شما این فرصت را پیدا می کنید تا از نزدیک آنچه تاکنون تصویرش را دیده بودید از نزدیک مشاهده کرده و در ضمن از قبل ارزیابی خوبی از محیط در اختیار داشته و می توانید برنامه ریزی مناسبی نیز در مورد آنچه قرار است ببینید انجام دهید. اما در نهایت، شما آن چیزی را تجربه کرده اید که صد ها و هزاران نفر پیش از شما تجربه کرده و دیگر یک تجربه منحصر به فرد و خاص نخواهد بود.

نکته دیگر آنکه مکان های مشهور و دیدنی در یک شهر از آنجا که قرار است میزبان بازدیدکنندگان فراوان باشد، ممکن است دارای شرایط و محیطی مطابق با نیاز توریست ها بوده و دیگر حال و هوای اصلی شهر را به بازدیدکننده ای که تشنه دیدن رگ و ریشه اصلی آن شهر است را راضی نکند. در مورد خوراکی ها هم اوضاع تقریبا مشابهی وجود دارد. جستجو برای یک قهوه خوب در اپلیکیشن فوراسکوئر احتمالا استارباکس های اطراف (که همه جای دنیا یک حس مشابه را با نوشیدنی هایی مشابه در کنار چند نوشیدنی مطابق با ذائقه محلی به بازدید کننده ارائه می دهند) را در بالای لیست و با نمره ای مناسب به شما نشان داده و ممکن است قوه خانه ها و کافی شاپ های محلی بدون هیچگونه امتیاز در این لیست حضور داشته باشند (یا اصلا هم نباشند!).

اگر اهل تجربه چیزهای جدید هستید، شاید بد نباشد کمی از وابستگی خود به راهنمای سفر و نرم افزارها کم کرده و خودتان به گشت و گذار و پرسه در شهر و محل مورد نظر بپردازید. ببینید کدام خیابان حس خوبی از قدم زدن را می دهد و محیط کدام کافه و رستوران با آنچه انتظار دارید مطابقت بیشتری دارد. البته این مدل گشت و گذار همیشه هم صد در صد عالی نبوده ممکن است در نهایت رستورانی که در ظاهر مناسب به نظر می رسد غذای چندان مناسبی نداشته باشد. اما اگر به نگاهی مثبت این کار را انجام داده و با ذهنی جستجو گر و روحیه ای برای گشت و گذار یافتن چیزهای جدید به گشت و گذار بپردازید، مطمئن باشید که چیزهای گرانبها و جالب و خاصی را تجربه خواهید کرد!

تصویر این مقاله، به یک کافی شاپ بسیار کوچک در شهر تایپه کشور تایوان مربوط می شود که تنها دارای یک میز و دو صندلی است! این کافی شاپ بهترین قهوه دنیا را نداشت، اما پس از یک دوچرخه سواری طولانی در هوای بارانی، حضور در این فضای کوچک نزدیک به اقیانوس و محیط داخلی بسیار شلوغ که خود فروشنده نیز به سختی در آن حرکت می کرد، یکی از بهترین تجربیاتی بود که داشتم!

گشت و گذار در مناطق ناشناخته شاید خطرات خود را هم به همراه داشته باشد. پس گوشی هوشمند شما با نقشه ها و نرم افزارهای راهنمای مختلف را نیز بهتر است دم دست داشته باشید تا هر زمان که احساس کردید این نوع گردش برایتان چندان خوشایند نیست، سریع به نقطه راحتی و امن خودتان بازگشته و با ذهنی آسوده سفر را به پایان ببرید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top