پناهندگان سوری چه چیزی در کوله پشتی خود دارند؟

یکی از سنت های نانوشته اهل سفر، عکاسی از لوازمی است که در کوله پشتی خود جای داده اند و قصد دارند با آن ها سفر خود را آغاز کنند. تیم IRC که بخشی از مسئولیت کمک به پناهندگان سوری (و کشورهای دیگر) در نزدیکی یونان را بر عهده دارند، از محتوای کوله پشتی کسانی عکس گرفته اند که تمام زندگی خود را رها کرده و از کشورشان گریخته اند.

امسال نزدیک به صد هزار مرد، زن و کودک از کشورهای جنگ زده خود در خاورمیانه، شمال افریقا و آسیای جنونی خود را از طریق دریای اژه به جزیره Lesbos متعلق به یونان رسانده اند (گسترش درگیری ها در سوریه یکی از عوامل اصلی افزایش پناهندگان سوری و فرار آنها به این جزیره برای دسترسی به اروپا است). در زمان آغاز سفر آنها تنها باید لوازم ضروری را برداشه و در طی سفر نیز بسیاری از آنها لوازم و اقلام همراه خود را ممکن است از دست بدهند. تیم IRC )International Rescue Committee) به سراغ چند نفر از پناهندگان رفته از محتوای آنچه با خودشان آورده اند عکس گرفته و آن ها را با جهانیان به اشتراک گذاشته است تا مردم جهان بیش از پیش با محدودیتها و مشکلاتی که سر راه این افراد قرار دارند آشنا شوند.

 

مادر 20 ساله ازدمشق، سوریه

mother1

او به همراه شوهر و دختر ده ماهه اش ابتدا از مرز ترکیه عبور کرده و سپس با قایق قصد داشتند خود را به اروپا برسانند. در مسیر عبور از دریا، پلیس ترکیه آنها را متوقف کرده و با جدا کردن موتور قایق، سعی کرده تا آنها را برگرداند. اما مسافرین قایق با پارو خودشان را به جزیره رساندند. او میگوید تلاش میکند تا به هر نحوی از دخترش محافظت کند. زمانی که به جزیره رسیدند، با دیدن کودکش، یک نفر دو بسته غذا و یک نفر نیز آب و بیسکوییت در اختیارشان قرار داده است.

mother2

کلاه، جوراب و غذای بچه، دستمال کاغذی برای تمیز کردن بچه، دارو و مسکن، مسواک و خمیر دندان، کرم ضد آفتاب، شارژر، مدارک مختلف از جمله مدارک واکسیناسیون بچه، کیف پول

یک کودک شش ساله از دمشق، سوریه

kid1

او قرار است به همراه خانواده پنج نفره خود به سوی آلمان و پیش اقوام خود برود. از آنجا که در طی مسیر احتمال عبور از جنگل وجود دارد، هر یک از اعضای خانواده چسب زخم برای بستن زخم ها به همراه دارند.

kid2

مارشمالو، یک دست شلوار و بلوز، صابون، مسواک و خمیر دندان، دارو، چسب زخم، سرنگ، یک کنسرو

یک نوجوان 17 ساله از افغانستان

teen1

او مسیری طولانی را از شمال افغانستان و ایران به سمت ترکیه طی کرده و حالا در جزیره، هنوز برای قدم بعدی تصمیمی نگرفته است. یکی از دوستانش توانسته خودش را به آلمان برساند و برادرش هم مشغول تحصیل در فلوریدا است. او نگران است که مبادا پلیس او را به عنوان یک پناهنده غیر قانونی شناسایی کرده و دستگیرش کنند. به همین خاطر دوست دارد تا همیشه پوستی سفید همانند اروپایی ها داشته باشد!

teen2

شلوار، تی شرت، کفش و جوراب، مسواک و خمیر دندان، شانه و ناخن گیر، شامپو، ژل مو، مسواک و خمیر دندان، کرم سفید کننده دندان، سیمکارت ایران، افغانستان و ترکیه، یک اسمارت فون و یک تلفن ساده برای مواقع ضروری، صد دلار امریکا

داروساز، 34 ساله از سوریه

pharm

پدر او پیش از این هشت سال در آلمان زندگی کرده و پس از بالا گرفتن درگیری ها در سوریه، او به همراه خانواده به ترکیه رفتند. او از ترکیه با یک قایق به همراه پناهجویان دیگر به سمت جزیره راهی شدند، اما پیش از رسیدن به ساحل، با اخطار پلیس ساحلی مواجه شده و در نهایت قایق آنها غرق شد و پس از 45 دقیقه در آب ماندن، او را نجات دادند. او هم اکنون توانسته خود را به آلمان برساند. نقشه زیر مسیر حرکت او را نمایش میدهد.

pharm2

پول (که برای جلوگیری از خیس شدن درون کیسه قرار گرفته)، گوشی کهنه که پس از آب خوردن از کار افتاده در کنار اسمارت فون جدید، پاوربانک، هدفون، فلش 16 گیگابایتی حاوی عکسهای خانوادگی

هنرمند 20 ساله، سوریه

artist

او یک ساک شامل لباس و کیف حاوی عزیزترین چیزهایی که او را به یاد دوستان و خانواده بیاندازد با خود از سوریه خارج کرد، اما کسی که قار بود او را به جزیره ببرد، به گفته بود که تنها یکی را می تواند به همراه داشته باشد. او لباس ها را پشت سر گذاشته و تنها با یادگاری هایش توانسته خود را به این جزیره برساند. او هفت سال است که گیتار می زند و نقاشی هم می کند.

artist2

تسبیح یادگاری از یک دوست، ساعت یادگاری دوست دخترش که در طی سفر از کار افتاده، نشانه های سوریه و فلسطین، دستبند چوبی و فلزی یادگاری از دوستان، یک تی شرت، مدارک شخصی، گوشی به همراه سیمکارت سوریه، پیک گیتار

یک خانواده سوریه ای

family

خانواده ای شامل 4 مرد، هفت زن و 20 کودک تقریبا همه چیزشان را در مسیر از دست داده اند. پیش از سوار شدن به قایق، هر یک از اعضای خانواده یکی دو ساک یا کیف به همراه داشتند، اما پس از غرق شدن قایق، فقط یکی از آنها باقی ماند.

family2

یک شلوار، یک دست بلوز، یک جفت کفش، دارو، شانه، بیسکوییت، دو پاکت شیر، مقداری پول و مدارک، پوشک بچه، پد بهداشتی

حسن، 25 ساله از سوریه

hasan

“قبل از اینکه سوار قایق شوم، به من گفتند فقط می توانی یک دست لباس اضافی به همراه بیاوری”

منبع، تصاویر: Tyler Jump

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top