ویزا ترانزیت، بار اضافی بر دوش محدودیت های سفر ایرانیان

محدودیت سفر ایرانیان ویزا ترانزیت

محدودیت برای سفر به امری عادی برای ما ایرانیان بدل شده است. همگی میدانیم که وقتی قصد سفر به کشور دیگری داریم، این نکته ناراحت کننده را باید به یاد آوریم که قرار است با انواع موانع در گرفتن ویزا و مسائل دیگر روبرو شویم و شاید اصلا به هدفی که داریم نرسیم! در این میان محدودیت های دیگری هم هستند که به چشم نمی آیند و ممکن است دقیقا قبل از پرواز گریبان گیر ما شوند. ویزای ترانزیت یکی از این موارد است که حتی زمانی که انتظارش را ندارید می تواند کل برنامه شما را به هم بریزد.

محدودیت سفر ایرانیان ویزا ترانزیت

ویزا ترانزیت

زمانی که می خواهید به کشور مقصدتان سفر کنید، ممکن است مجبور شوید در یکی دو فرودگاه در طی مسیر فرود آمده و پس از مدتی انتظار به ادامه سفر بپردازید. در این حالت شما باید در سالن ترانزیت فرودگاه سر کنید و اگر اجازه ورود به آن کشور را نداشته باشید نمیتوانید از سالن ترانزیت فرودگاه خارج شوید. برای مثال وقتی قرار است با پرواز امارات از ایران به یک کشور اروپایی بروید، باید زمان بین دو پرواز را در فروگاه امارت بمانید. زمانی می توانید از فرودگاه خارج شوید و در شهر به گشت و گذار بپردازید که ویزای امارات را داشته، یا پاسپورت کشوری که می توان بدون ویزا وارد امارات شود را داشته باشید.

سالن ترانزیت یک منطقه بین المللی به شمار می آید و تا زمانی که سالن را ترک نکرده اید یعنی وارد آن کشور نشده اید (چون مهر ورود به کشور در پاسپورت شما نخورده است). اما در این میان کشورهایی هستند که حتی برای ورود برخی مسافران به سالن ترانزیت هم ویزا درخواست می کنند! در لیست کشورهایی که باید ویزا بگیرند طبق معمول نام ایران هم دیده می شود و می تواند محدودیت های متعددی را رقم بزند. لزوم دریافت این ویزا ارتباطی با مدت زمانی که باید در سالن ترانزیت هم بمانید ندارد و حتی برای دو ساعت حضور در آنجا هم باید از قبل ویزا تهیه کنید.

در این میان استثناهایی هم وجود دارد. برای مثال برخی فرودگاه ها بر حسب نوع ویزای کشور مقصد از شما درخواست ویزای ترانزیت نخواهند کرد. یا دارندگان گرین کارت امریکا در برخی موارد ممکن است شامل این قانون نشوند.

محدودیت سفر ایرانیان ویزا ترانزیت

تجربه من

این در واقع تجربه یکی از دوستان من بود که باعث شد این مطلب را بنویسم. او گرین کارت داشته و قرار بود از طریق پرواز خط هوایی ایرلند به یکی از کشور های اروپایی سفر کند. ایرلند جزو اتحادیه اروپا نیست و دوست من نیز باید با پاسپورت ایران به همراه ویزای اسپانیا به سفر برود. مدت زمان ترانزیت او حدود دو ساعت است.

در زمان دریافت کارت پرواز اعلام شد که او نمی تواند سوار هواپیما شود، زیرا ویزای ترانزیت برای ایرلند ندارد! پیگیری های مختلف ما بی نتیجه بود و در نهایت او پرواز را از دست داد. نکته تاسف بار اینجاست که این خط هوایی در زمان فورش بلیط و پس از وارد کردن اطلاعات پاسپورت مسافر، هیچ حرفی از نیاز به داشتن ویزای نرانزیت نمی زند و در نهایت زمانی که مسافر برای دریافت کارت پرواز به فرودگاه می رود سورپریز خواهد شد!

محدودیت سفر ایرانیان ویزا ترانزیت

راه حل چیست؟

تا حد امکان سعی کنید پرواز مستقیم به مقصد بگیرید. ممکن است هزینه اینکار بالاتر بوده یا انعطاف پذیری کمتری در انتخاب زمان پرواز وجود داشته باشد، اما حداقل می توانید مطمئن شوید که به مقصدتان میرسید و کسی برایتان دردسر درست نمیکند. اولویت دوم با پروازهایی است که میدانید کشور میانی که قرار است در سالن ترانزیت آن حضور داشته باشید، روابط مناسبی با ما دارند. برای مثال فرودگاه امارات در حال حاضر برای ما مشکل ساز نیست. همچنین در صورتی که ویزای شنگن را در اختیار داشته باشید، می توانید بدون مشکل در کشور های عضو این پیمان بروید.

در مدت چند ساعتی که در فرودگاه بودیم و پیگیری میکردیم که به چه ترتیب می توان این مشکل را حل کرد، متوجه شدیم که واقعا اطلاعات درست و دقیقی وجود ندارد! شرکت هواپیمایی اطلاعات درست ارائه نمی کند و آژانس هوایی خریدار بلیط نیز ممکن است اطلاعات لازم را نداشته باشد. پس خودتان باید دست به کار شده و با دقت و تلاش فراوان و جستجو در اینترنت، به اطلاعات دست پیدا کنید. جستجوی عبارت Do I need a Transit Visa For در جلوی کشور مورد نظر لیستی از سایت های مختلف با اطلاعات لازم را فراهم می کند. از میان نتایج، سایت های مربوط به بخش مهاجرت و صدور ویزای کشور ها می توانند مطمئن ترین موارد برای کسب اطلاعات باشند.

با این حال نمیتوان گفت که این اطلاعات (که گاهی برای مدت زمان طولانی اصلا آپدیت نشده اند!) میتوانند سندی برای اجازه مسافرت شما باشند. متاسفانه نام کشورمان مسئولان فرودگاهی را دچار تشنج کرده و ممکن است ناگهان در موقعیتی گرفتار شوید که همزمان باید به سه نفر پاسخ دهید!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Scroll to top